Nowoczesna firma – innowacyjne technologie w inwentaryzacji

Regularne przeprowadzanie inwentaryzacji jest obowiązkiem każdej firmy stanowiącym jeden z filarów prawidłowego funkcjonowania. Inwentaryzację można przeprowadzać na wiele sposobów. Jeszcze do niedawna główną metodą było sporządzanie spisu ręcznego. Na szczęście obecnie dzięki innowacyjnym technologiom inwentaryzacja nie musi już być długim i nużącym procesem. W nowoczesnej firmie spisu dokonuje się za pomocą narzędzi elektronicznych, które znacząco ułatwiają całą procedurę i dodatkowo obniżają jej koszt.

Jakie są nowoczesne metody inwentaryzacji?

Obecnie inwentaryzację można przeprowadzać zarówno w sposób tradycyjny jak i za pomocą sprzętu elektronicznego. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu spisu i znakowania majątku dokonuje się automatycznie, za pomocą kodów kreskowych i znaczników RFID. Programy do inwentaryzacji znacząco przyśpieszają nie tylko sam proces inwentaryzowania, ale także pomagają w prowadzeniu dokumentacji z tym związanej. Zazwyczaj są skonstruowane w dość prosty i intuicyjny w obsłudze sposób. Równie dobrze sprawdzą się w dużym przedsiębiorstwie jak i niewielkim biurze.

Korzystanie w programu zapewnia stały dostęp do wszystkich zgromadzonych informacji, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu na wykonywanie potrzebnych obliczeń lub raportów. Nowoczesne rozwiązania w inwentaryzacji to także spora oszczędność. Pozwalają na skrócenie czasu trwania spisu i zmniejszenie liczby osób zaangażowanych w prowadzone czynności. Najnowsze oprogramowanie pozwala na szybkie porównanie rzeczywistego stanu rzeczy z ewidencją księgową, dzięki czemu można w szybki sposób wykryć wszelkie nieprawidłowości i przygotować plan dalszych działań.

Czytaj także  Jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy?

Jak działa technologia kodów kreskowych?

Jedną z nowoczesnych metod przeprowadzania inwentaryzacji jest wykorzystanie oprogramowania z systemem kodów kreskowych 1D lub dwuwymiarowych 2D. Za pomocą kodów oznakowuje się poszczególne elementy majątku firmy, a następnie sczytuje za pomocą specjalnych urządzeń np. czytników, skanerów lub kolektorów danych. Takie rozwiązanie umożliwia automatyzację i przyśpieszenie procesu inwentaryzacji, a także na wyeliminowanie potencjalnych błędów, które mogłyby powstać podczas tradycyjnego spisywania numerów.

Po zakończeniu procesu sczytywania program pozwala na wygenerowanie raportu podsumowującego przeprowadzone czynności i porównanie spisu rzeczywistego ze stanem księgowym.

Technologia RFID w inwentaryzacji

RFID to technologia identyfikacji radiowej, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych anteną a obiektem, który oznaczony jest specjalnym tagiem. Proces odbywa się zupełnie bezdotykowo, jedynie poprzez zbliżenie oznakowanego elementu i czytnika. Do przeprowadzenia inwentaryzacji za pomocą tej metody należy zaopatrzyć się w specjalne oprogramowanie, czytnik kodów RFID i etykiety RFID. Cały proces odbywa się przez skierowanie czytnika w kierunku otagowanego przedmiotu, a dotyczące go dane automatycznie wysyłane są do systemu.

Ten sposób inwentaryzacji ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zmniejszenie nakładu finansowego i czasu, ponieważ czynności można przeprowadzić szybko i sprawnie, bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników. Dzięki wykorzystaniu technologii RFID bezpośrednio po zakończeniu czynności można zapoznać się z wynikami inwentaryzacji i w zależności od jej wyniku przedsięwziąć odpowiednie działania.

Leave a Comment