Zalety studiowania na MBA

Szkolenia i studia MBA to programy przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu. Wokół studiów narosło wiele mitów i wiele osób uważa je za bardzo drogie. Jak jest naprawdę? Czy warto zapisać się na jeden z kursów? Jakie trzeba spełnić warunki?

Czym są studia MBA?

Masters Business Administration, czyli studia MBA to intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania, będące odpowiedzią na wymogi stawiane menedżerom najwyższego szczebla. Dzieli się na podstawowe, executives (dla zawodowych menedżerów), global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych), a także tematyczne, czyli skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie. MBA to prestiżowy tytuł honorowany na całym świecie i jest prowadzony na jednym z polskich uniwersytetów od 1993 roku w formie Executive MBA i kilka razy został zaliczony do klasy profesjonalnej w ratingu programów MBA.

Jak się dostać na studia MBA?

Przyszli studenci są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. W Polsce można studiować nawet bez doświadczenia zawodowego, ale lepiej być biegłym w marketingu, by znać tajniki tego zawodu. Z zasady na program zapisują się osoby, które zawodowo zajmują się zarządzaniem, a chcą być menedżerami wyższego szczebla. W czasie rekrutacji najważniejsza jest rozmowa, podczas której osoba ją przeprowadzająca zapyta o osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Ważną częścią rekrutacji jest test kwalifikacyjny, a jego dobry wynik świadczy o posiadaniu kwalifikacji do zarządzania.

Czytaj także  Przechowywanie dokumentów w archiwum

Jak wyglądają zajęcia na studiach MBA?

Program studiów MBA (sprawdź: http://executive.mba.ue.wroc.pl/) jest opracowany tak, by znaczna część zajęć miała formę warsztatową. Teorię, którą przekazują wykładowcy wykorzystuje się w praktyce – najczęściej słuchaczom zadaje się różnego rodzaju wyzwania i problemy do rozwiązania. Podczas zajęć poznają oni tajniki różnych dziedzin zarządzania – księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Na zajęcia dominują tzw. case study oraz różnego rodzaju gry symulacyjne, ćwiczenia z negocjacji itp. Zajęcia kształcące praktyczne umiejętności wykorzystują zawodowe doświadczenia studentów. Ponadto w czasie studiów organizowane są wyjazdy zagraniczne. W niektórych przypadkach część zajęć odbywa się w Polsce, a część – na uczelni zagranicznej. Studia MBA przygotowują do kariery w świecie biznesu, zwłaszcza kadry menedżerów wysokiego i średniego

Studia MBA nie są tanie, ale jest to opłacalna inwestycja, gdyż zarobki absolwentów studiów są zazwyczaj bardzo wysokie.

Leave a Comment